Jdi na obsah Jdi na menu
 


Historie Holubí Studánky

11. 3. 2016

Holubí Studánka

Studánka se nachází cca 0,5 km pod vrcholem Hušáku, dá se k ní dojít z Vísky u Jevíčka po zelené turistické značce a z Městečka Trnávky po modré turistické značce.  

foto Holubí studánka - Vísky u Jevícka (pramen) 

K Holubí studánce se vážou dvě pověsti. Jedna se zminuje o nemocném domkáři, usnuvším v trávě a snícím o bělostné ženě, vznášející se nad vrcholky stromů. Ta dotyčného s úsměvem směrovala k prameni, který mu vrátí zdraví. Domkář po probuzení hluboko v lesích pramen našel, napil se a omyl vodou nemocné tělo. Brzy na to se uzdravil a o zázraku nepomlčel, uzdravení z celého kraje vystavěli z vděčností u studánky kapli s obrázkem Panny Marie a zbudovali křížovou cestu. Pramen se stal poutním místem.    Druhá pověst hovoří o krvavé bitvě, vybojované kdysi v dávnověku na poli u Předního Arnoštova, tedy na západním úpatí Hušáku. Žíznící raněný voják pozoroval ptáky, aby určil místo, kde v lesích pramení voda. Ke studánce, jejíž voda ho zázračně uzdravila, byl naveden  hejnem holubů a název byl na světě. Obě pověsti hovoří o podobném duchu a nikdo neví, která z nich je věcněji podobnější skutečné dávno zapomenuté události.